Wniosek nr 1
Radny Z. Czarny - dotyczy ul. Broniewskiego - Zwracam się do pana Burmistrza o przeprowadzenie dalszej przebudowy chodnika na odcinku straganu warzywnego do skrzyżowania z ul. Strażacką z ul. Broniewskiego. Jest to mój kolejny wniosek.
Odpowiedź na wniosek nr 1
Realizacja wskazanej inwestycji zależy od uzyskania ewentualnych oszczędności przetargowych w zaplanowanych w budżecie zadaniach.
Wniosek nr 2
Radny E. Joachimiak - Zwracam się z prośbą o informację (w formie kseroodpowiednich dokumentów także) w jaki sposób był procedowany wniosek z dnia 16.09.2021 r. mieszkańca Trzcianki (p. Komarnickiego) w sprawie ustanowienia drzewa pomnikiem przyrody.
Odpowiedź na wniosek nr 2
"Wnioskodawca dnia 16.09.2021 zwrócił się do Burmistrz Trzcianki z wnioskiem o ustanowienie pomnikiem przyrody dwóch drzew rosnących na działce będącej własnością prywatną.
Przedmiotowy wniosek w pierwszej kolejności został poddany weryfikacji przez pracownika merytorycznego referatu Ochrony Środowiska w zakresie spełniania kryteriów wskazanych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 4.12.2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody (Dz. U. z 2017 r. poz. 2300).
Następnie po przeprowadzaniu weryfikacji wniosku, a tym samym dokonaniu oględzin przedmiotowych drzew, dnia 4.10.2021 r. tut. organ zwrócił się z pismem informującym właściciela przedmiotowej działki o planowanym ustanowieniu dwóch pomników przyrody na terenie będącym jego własnością, a także o wyrażenie opinii w tym zakresie. O powyższym został poinformowany również wnioskodawca wniosku dot. ustanowienia pomników przyrody.
Dnia 25.10.2021 r. z uwagi na brak odpowiedzi ze strony właściciela terenu na którym rosną przedmiotowe drzewa wnioskodawca został poinformowany o trwającej procedurze kompletowania dokumentacji.
Biorąc pod uwagę powyższe, wnioskodawca informowany był o realizacji poszczególnych etapów działań organu w przedmiotowej sprawie. Zaznaczyć należy również, iż wnioskodawca przesłał do Burmistrza Trzcianki wyłącznie jedno pismo, które wpłynęło do urzędu dnia 16.09.2021 r. następnie pomimo korespondencji wysyłanej przez tut. organ do wnioskodawcy, zdecydował się on na zmianę adresata pism w przedmiotowej sprawie. Ponadto należy zaznaczyć, iż zgodnie art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ustanowienie formy ochrony przyrody dokonuje rada gminy w drodze uchwały. Ustawa nie przewiduje więc w szczególności ani formy decyzji administracyjnej, ani postanowienia, do których znajdowałyby zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Wobec powyższego w przedmiotowej sprawie nie mają zastosowanie terminy wskazane w kpa, a obecne przepisy prawa nie regulują kwestii czasu w jakim rada gminu powinna ustanowić pomnik przyrody.
Odmienna sytuacja miałaby miejsce gdyby wnioskodawca skorzystał z możliwości wystąpienia z gotowym projektem uchwały przez grupę mieszkańców uprawnionych do wykonywania inicjatywy uchwałodawczej. Stosownie do art. 41a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym grupa mieszkańców gminy, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. Grupa ta musi liczyć:
1) w gminie do 5000 mieszkańców - co najmniej 100 osób;
2) w gminie do 20 000 mieszkańców - co najmniej 200 osób;
3) w gminie powyżej 20 000 mieszkańców - co najmniej 300 osób.
Wówczas projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej staje się przedmiotem obrad rady gminy na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu."
Wniosek nr 3
Radna J. Durejko - Uruchomienie oświetlenia w Siedlisku po awarii światła przy posesjach nr 15,16,17,19.
Odpowiedź na wniosek nr 3
Zrealizowane.