Komisja Bezpieczeństwa, Sportu, Turystyki i Promocji popiera wniosek Przewodniczącego Rady Miejskiej Roberta Matkowskiego o treści :
„Zwracam się z prośbą do wszystkich członków komisji o poparcie wniosku w sprawie zlecenia odpowiedniemu podmiotowi wykonania specjalistycznych badań pod względem składu chemicznego oraz biologicznego wód trzech największych jezior w gminie Trzcianka – Jeziora Sarcze, Jeziora Długie (Logo) oraz Jeziora Straduńskiego.
W ostatnich tygodniach jesteśmy świadkami niepokojących zmian we florze oraz faunie naszych akwenów, które są naszym naturalnym bogactwem. Być może wynikają one z wyjątkowych zmian klimatu jakich jesteśmy świadkami, ale również mogą bezpośrednio wynikać z działalności człowieka. W ostatnich dniach osobiście dokonałem badań wód pod względem nasycenia ich masy w tlen oraz dokładnych pomiarów jej temperatury – co pomogłoby wyjaśnić choćby sytuację ze śnięciem ryb na Jeziorze Straduńskim czy kilkukrotnych zakwitu sinic na pozostałych akwenach. Te niepokojące zjawiska mają nie tylko przełożenie na życie wodne, lecz także na życie społeczne (np. okresowe zamykanie kąpielisk).
Do dokonanych odczytów podchodzę jednak z dużą rezerwą, jednak otrzymane wyniki są na tyle niepokojące , gdyż wskazywać mogą na duży niedobór tlenu w wodzie Jeziora Straduńskiego, którego przyczyna może nie wypływać jedynie z podwyższonej temperatury tego lata. Dlatego zwracam się z apelem do radnych tej komisji, której głównym celem jest dbanie w szczególności o bezpieczeństwo również to środowiskowe, o szerokie poparcie tego wniosku, który ma na celu wykonanie na trzech największych gminnych jeziorach specjalistycznych badań stanu wód. Poznanie wyników tych badań pozwoli nam jako samorządowi powziąć szerokie i skuteczne działania w celu ochrony naszych zasobów naturalnych, co wpisuje się w ogłoszonym w naszej gminie roku ekologii, a przede wszystkim zabezpieczy nasze wspólne dobro dla przyszłych pokoleń”.
Komisja przyjęła wniosek w głosowaniu: za – 4, przeciw – 0, wstrzymujących się – 2.
Zweryfikowano i oszacowano koszt realizacji na ok. 10 tys. zł. Z kolei okres trwania badań to ok. 12 miesięcy. Zmiany budżetowe na tego typu zadania bieżące możliwe będą po zamknięciu rachunkowym budżetu roku 2022, czyli w kwietniu br.
Komisja Bezpieczeństwa, Sportu, Turystyki i Promocji popiera wniosek MKS Lubuszanin Trzcianka i przekazuje do Burmistrza Trzcianki. Treść wniosku:
„Zarząd klubu MKS Lubuszanin Trzcianka zwraca się do przedstawicieli Gminy Trzcianka z prośbą o wsparcie finansowe organizacji w rundzie jesiennej sezonu 2022/2023.
Zarząd oszacował jakie środki potrzebne są do dalszego prawidłowego funkcjonowania klubu do końca 2022 roku. Według naszych wyliczeń uwzględniających wydatki w pierwszej połowie tego roku, przez kolejnych 6 miesięcy 2022 roku MKS Lubuszanin potrzebuje kwotę 150 tysięcy złotych. Obecnie klubowe środki zabezpieczone są na poziomie 85 tysięcy złotych. To oznacza, że do pełnego zabezpieczenia finansowego klubu w 2022 roku brakuje aż 65 tysięcy złotych.
Niestety wpływ na takie wysokie koszty funkcjonowania klubu miały przede wszystkim lawinowo rosnące koszty paliw i transportu, koszty wynajmu sal sportowych i przyszkolnych boisko, a także wysokie koszty wynajmu siedziby klubu, na które obecnie nie mamy pełnego pokrycia. Dlatego zwracamy się do Pana Burmistrza oraz Radnych Rady Miejskiej Trzcianki z prośbą o dofinansowanie działalności MKS Lubuszanin Trzcianka kwotą 35 tysięcy złotych. Zarząd zobowiązuje się, że pozostałe brakujące środki w kwocie 30 tysięcy złotych postara się pozyskać wśród lokalnych sponsorów.
Klub MKS Lubuszanin Trzcianka zwraca się jednocześnie z prośbą, by środki na kluby sportowe zabezpieczone w budżecie 2023 roku zostały zdecydowanie zwiększone. Problemy finansowe z jakimi boryka się obecnie Lubuszanin nie są odosobnionym przypadkiem, a sporym problemem dla wielu piłkarskich klubów z mniejszych i większych miejscowości w całej Polsce. Jesteśmy w przededniu jubileuszu 75 lecia klubu, który zaplanowano na czerwiec 2023 roku. Nasz klub to organizacja z ogromnymi tradycjami, który wychował i nauczył grania z piłkę dziesiątki pokoleń piłkarzy. Nie zmarnujmy takiego dorobku.
Jednocześnie informujemy, że w 2020 roku zarząd opracował i wdrożył program naprawczy, który w ciągu dwóch lat znacząco ograniczył zadłużenie klubu. Od 1 sierpnia w klubie prowadzony jest kolejny audyt wewnętrzny, który pozwoli na kolejną optymalizację kosztów od 1 stycznia 2023 roku. Obecnie trwają również zaawansowane rozmowy ze sponsorami, którzy mogą znacząco wesprzeć klubową kasę od nowego roku. Ze sportowymi pozdrowieniem.”
Zadania związane z dodatkową promocją przez sport zostały zlecone na koniec roku 2022. Dodatkowo zabezpioczono w budżecie środki na promocję przez sport w 2023 roku.
Radny Tomasz Tomczak zawnioskował o sprzątnięcie gabarytów z ulicy Chopina (lodówka,wanna).
Zrealizowane.
Radny Tomasz Tomczak zwrócił uwagę na stan czystości niektórych ulic, niektóre ulice są w lepszym stanie. Być może potrzeba więcej ekip sprzątających Kombud, tak aby utrzymać w czystości pozostałe ulice.
Przetarg na utrzymanie czystości będzie powtórzony ze względu na kwotę przekraczającą możłiwości budżetowe gminy Trzcianka. W grę wchodzi jedynie zmniejszenie zakresu świadczonych usług, a nie ich zwiększenie. Jednocześnie w roku 2023 planujemy w sposób bardziej pieczołowity podejśćdo weryfikacji częśtotliwości i jakości świadczonych usług, co może przełożyć się na oczekiwany przez Pana Radnego efekt końcowy.
Komisja Bezpieczeństwa, Sportu, Turystyki i Promocji zawnioskowała, aby wystąpić do Powiatu o uruchomienie większej ilości połączeń PKS, na trasie Trzcianka – Piła.
Wniosek został przekazany Staroście.
Radny Wiesław Natkaniec wniósł o podcięcie gałęzi platanu przy kamieniu, na ul. Kościuszki.
Sprawa zostanie rozpatrzona w 2023 r., po uzyskanu dokumentacji niezbędnej do wykonania zabiegów pielęgnacyjnych na pomnikach przyrody.
Radny Wiesław Natkaniec zawnioskował, aby były na bieżąco udzielane odpowiedzi na wnioski wszystkich komisji Rady Miejskiej Trzcianki.
Zobowiązano kierowników referatów do realizacji wniosku.