Wniosek nr 1
Radny Robert Matkowski
W związku z akcjami przeprowadzonymi przez inicjatywy oddolne a mające na celu zbieranie śmieci z pewnych areałów Gminy Trzcianka (mam na myśli akcje PZW i Mayovki we współpracy z Gminą Trzcianka), zauważono więcej dzikich wysypisk śmieci z kategorii elektrośmieci. Z oględzin wynika, że są to sprzęty AGD jednak zdekompletowane, czyli takie, które nie zostaną przyjęte na naszym PSZOK- u. Jedyną szansą, aby zniknęły z łąk i lasów, są tak naprawdę dopiero takie akcje, jak wyżej, czyli i tak te śmieci są wywożone i utylizowane na koszt gminy. To, że te śmieci znalazły się w tych miejscach, jest z pewnością karygodne, ale wynika to zapewne z faktu, że w przypadku lodówek są one pozbawione agregatów a w przypadku pralek silników. To je dyskwalifikuje jako te, które można zdać-nawet odpłatnie — na PSZOK-u
Dlatego proszę, aby w porozumieniu ze spółka Kombud ustanowić co najmniej jeden dzień w danym miesiącu, w którym tego typu zdekompletowany sprzęt zostanie przyjęty na naszym PSZOK-u. Będzie to działanie z punktu widzenia gminy proekologiczne i ekonomiczne.
Proszę także, aby we współpracy ze Strażą Leśną, Strażą Miejską, Policją zintensyfikować działania w celu wykrycia sprawców, który wywożą w/w sprzęt. W tym celu w początkowej fazie należy objąć takie miejsca (leśne dzikie wysypiska} oraz dojazdy do nich - monitoringiem w postaci fotopułapek.
Odpowiedź na wniosek nr 1
W załączeniu przekazuję odpowiedź spółki KOMBUD na wniosek dot. możliwości przyjmowania na PSZOK niekompletnego sprzętu elektrycznego/elektronicznego. Odnosząc się natomiast się kwestii związanej z wykrywaniem sprawców dzikich wysypisk odpadów, informuje że każdorazowo przy prowadzonych postępowaniach wyjaśniających odpady są przeszukiwane celem odnalezienia dowodów mogących naprowadzić na sprawcę zanieczyszczenia terenu. Jednak warto również zauważyć, że aktualnie Straż Miejska Trzcianki zgodnie z zarządzeniem Wojewody do 28.02.2022 r. podlega pod Policję, a tym samym wykonuje zadania związane z eliminacją pandemii COVID-19. Wobec powyższego czynności związane z likwidacją zanieczyszczonych terenów zostaną zintensyfikowane w sytuacji kiedy Straż Miejska powróci to wykonywania zadań będących w kompetencjach tut. organu.
Wniosek nr 2
Radny Robert Matkowski
Zostałem poproszony przez mieszkańców z rejonu Placu Pocztowego, aby przybyć w rejon wiaty przystankowej, która się tam znajduje i przekonać się jak wygląda tam sytuacja w czasie szczytu, gdy w rejonie tego miejsca kumuluje się ruch autobusowy. Prócz ewidentnych problemów z pomieszczeniem tam oczekujących osób a także autobusów, zauważyłem kilka rzeczy. W godzinach od 13 - 15 większość pasażerów to zwykle młodzi ludzie, którzy dojeżdżają do szkół. W większości oczekują oni na autobus od kilkunastu minut do godziny lub dwóch, bez możliwości ogrzania się i załatwienia podstawowych potrzeb fizjologicznych. Dziś aura jest jeszcze znośna jednak gdy temperatury spadną poniżej zera, sytuacja zrobi się bardzo nieciekawa. Dodatkowym problemem jest również brak dużej szyby w wiacie przystankowej, która została zbita jakiś czas temu. Przypominam, że jest to tak naprawdę pierwszy sezon tak intensywnego korzystania przez młodzież funkcjonującego przystanku od momentu jego uruchomienia, gdyż w poprzednim roku panował lockdown dlatego wszystko, co nas tam spotyka, jest pewnego rodzaju nowe. Uczniowie załatwiają potrzeby fizjologiczne po tzw. prośbie w pobliskich punktach handlowych. Uważam, że należy szybko przeciwdziałać tej sytuacji. W czasie wizji lokalnej poruszono temat obietnicy Burmistrza Trzcianki, który to wskazywał na Centrum Integracji Społecznej jako to miejsce, w którym zwłaszcza dojeżdżający uczniowie mogliby przeczekać kilkanaście minut w oczekiwaniu na autobus. Dlatego proponuję:
- Proszę o umieszczenie na przystanku tablicy informacyjnej, że uczniowie mogą poczekać na autobus w Centrum Integracji Społecznej. Jednocześnie proszę o przygotowanie tam pewnej oferty kulturalno-oświatowej dla oczekujących tam uczniów i także taka informację przekazać do szkół.
- Proszę o oznaczenie tabliczkami kierunków „do WC", które znajduje się jedno w CIS a drugie na targowisku.
- Proszę o otwarcie WC na targowisku we wszystkie dni powszednie w godzinach 8.00-16.00 i oznaczenie tego faktu na wiacie przystankowej.
- Proszę o pilne wstawienie szyby w wiacie przystankowej.
Odpowiedź na wniosek nr 2
Oferta działań kulturalnno - oświatowych realizowanych przez BPiCK w Trzciance w Centrum Integracji Społecznej jest bardzo obszerna i szeroko komunikowana w wielorakiej formie. Nie ma żadnego problemu, aby się z nią zapoznać. Na funkcjonowanie istniejących WC jako toalet publicznych trzeba wyasygnować znaczące środki finansowe. Takich środków w tegorocznym budżecie nie zabezpieczono. Przypomnę natomiast, że zaplanowano wydatek na budowę toalety publicznej w centrum miasta. Wydaje się, że najlepszą likalizacją jest teren w okolicy Urzędu, Szpitala i Parku 1 Maja. Wydałem polecenie pilnego wstawiena szyby w wiacie przystankowej na Placu Pocztowym.
Wniosek nr 3
Radny Robert Matkowski
W razie pojawienia się wolnych środków finansowych bardzo proszę o rozważenie wybudowania parkingu lub zatoczek parkingowych przy Centrum Usług Społecznych, które znajduje się przy ulicy Broniewskiego. Często przy tej instytucji zaparkowanych jest wiele samochodów należących do interesantów lub pracowników, które utrudniają ruch. Jest to instytucja ważna, ale również poważna i jako taka powinna mieć wyznaczonych kilka miejsc postojowych przed swoją siedzibą.
Odpowiedź na wniosek nr 3
W przypadku pojawienia się "wolnych środków" finansowych, wniosek będzie przedmiotem analizy. Podjęte zostaną także działania administracyjne majace na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruch drogowego a także zwiekszenie miejsc parkingowych (zgodnie z wytycznymi zawartymi w Planie zrównoważonej mobilności miejskiej).
Wniosek nr 4
Radny Robert Matkowski
W związku z pewnym ważnym wydarzeniem z punktu widzenia pasjonaty obserwacji nocnego nieba grupa Osób związana z FB profilem „Gwiazdy w dłoniach", przybyła dokonać próby obserwacji i być może zarejestrowania zorzy polarnej na Radoliński Taras. Niestety okazało się to prawie niemożliwe ze względu na niesprzyjające warunki ale również na istniejącą tam mocno świecącą lampę. Wg owych pasjonatów postawiony tam punkt świetlny prawie wyklucza to miejsce z obserwacji nie tylko bardzo słabych zjawisk astronomicznych, ale również tych bardziej znanych czy też popularnych. Dlatego proszę, aby dokonać w tym miejscu pewnych zmian/udogodnień technicznych w postaci zamontowania tam np. czasowego wyłącznika oświetlenia lub innego rozwiązania technicznego, lub logistycznego, które pozwolą tym grupom sympatyków do obserwacji nieba bez tzw. zaśmiecenia krajobrazu światłem. Tarasy miały właśnie służyć takim celom, dlatego uważam, że samorząd powinien wyjść naprzeciw osobom i grupom, które podpowiadają takie rozwiązanie-istniejące zresztą już w podobnych miejscach w naszym powiecie.
Odpowiedź na wniosek nr 4
Odpowiadając na Pana wniosek, informuję, iż jest możliwość czaowego wyłączenia lampy na Tarasie Widokowym. W związku z powyższym proszę o informacje w jakim terminie i godzinach miałaby być wyłączona lampa na Tarasie Widokowym, aby technicznie można było ją wyłączyć.