Rewitalizacja – zwłaszcza w ostatnich latach – stała się niemal powszechnym pojęciem związanym głównie z odnawianiem budynków oraz terenów wiejskich i miejskich. Rewitalizacja nie jest jednak tylko remontem, konserwacją czy modernizacją budynku lub jakiegoś terenu; nie są to wyłącznie działania ograniczone do spraw budowlanych i technicznych. Jest to bowiem bardzo złożony proces, który ma na celu wyprowadzenie z kryzysowego stanu obszarów, na których następuje koncentracja negatywnych zjawisk społecznych: bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu kapitału społecznego, niewystarczającego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym lub kulturalnym.
Przede wszystkim jednak rewitalizacja zawsze jest działaniem społecznym – jej planowane efekty nakierowane są na to, by podnieść jakość życia mieszkańców danego obszaru. Tego typu działania mają podnieść standard życia i warunków do rozwoju społeczności lokalnej, co przyczyni się do wzrostu poziomu integracji sąsiedzkiej i międzypokoleniowej.
Na terenie centrum Trzcianki, w samym sercu miasta odnawiany jest Plac Pocztowy wraz z przyległym doń targowiskiem miejskim. Odnowiony Plac Pocztowy wraz z targowiskiem miejskim staną się estetyczną wizytówką Trzcianki. Najważniejsze jednak jest to, że projekt zakłada utworzenie ogólnodostępnego obiektu Centrum Integracji Społecznej. Obiekt ten uwzględni potrzeby społeczne, gospodarcze, środowiskowe i przestrzenne miasta, a na jego obszarze realizowane będą różne inicjatywy o charakterze społecznym, kulturalnym i rekreacyjnym. Dzięki realizacji projektu mieszkańcy będą mieli możliwość poznać bliżej swoje środowisko lokalne; ponadto powstanie miejsce dające alternatywę spędzania wolnego czasu. Realizacja przez podmioty ekonomii społecznej i instytucje publiczne bogatego programu działań społecznych i kulturalnych zapewni wyrównanie szans ludziom narażonym na ryzyko wykluczenia społecznego – bezrobotnym, ubogim, seniorom oraz osobom z niepełnosprawnościami.
Obiekt ten stanie się siedzibą dla przynajmniej kilku organizacji pozarządowych z terenu gminy Trzcianka, dzięki czemu będą mogły one w komfortowych warunkach realizować swoje zadania zwiększające kapitał społeczny oraz wzmacniające społeczność lokalną. Działania te jako jeden z kompleksowych elementów rewitalizacji dadzą osobom wykluczonym oraz zagrożonym wykluczeniem społecznym możliwość ponownego zaangażowania w życie społeczne, kulturalne i publiczne gminy.