Rewitalizacja nie polega tylko na odmalowaniu elewacji budynku lub wyremontowaniu kamienicy. Rewitalizacja – jako proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszaru zdegradowanego – jest procesem kompleksowym, skoncentrowanym na danym terenie i dlatego też składa się z kilku typów działań.
Prócz prac budowlanych i architektonicznych oraz działań społecznych równie ważnym elementem rewitalizacji jest czynnik, który obecnie jest nie tyle modny, ile wręcz niezbędny dla dalszego funkcjonowania nas samych oraz świata, który nas otacza i w którym żyjemy: czynnik środowiskowy.
W warunkach globalnego ocieplenia oraz zmieniającego się klimatu szalenie ważne jest przebudowywanie miast pod takim kątem, by zachować jak najwięcej terenów zielonych, pozwalających na utrzymanie niskich temperatur – zwłaszcza w centrach miast, gdzie zabudowa jest zazwyczaj gęsta i zwarta.
Dotychczas istniejące w obrębie Placu Pocztowego w Trzciance tereny zielone nie były usystematyzowane, brakowało im bowiem harmonijnej kompozycji; problemem był również ruch drogowy z położonych nieopodal dróg wojewódzkich oraz zanieczyszczenie powietrza pochodzące z budynków położonych nieopodal placu.
Dzięki zrewitalizowaniu Placu Pocztowego zieleń na terenie placu zostanie uporządkowana, powstaną również nowe nasadzenia zieleni miejskiej, trawniki oraz klomby z zielenią okrywową. Powstający w samym centrum placu budynek Centrum Integracji Społecznej zostanie „przykryty” elementami zielonymi tak, by harmonijnie komponować się z otoczeniem i niejako wtapiać się w znajdujące się w tym miejscu drzewa. Dodatkowo, w ramach dbałości o środowisko i ekologię, na terenie placu powstanie stacja do ładowania pojazdów elektrycznych.
Tak zmodernizowany teren uczyni centrum Trzcianki atrakcyjniejszym i uporządkowanym; przede wszystkim jednak dzięki należytej dbałości o ekologię i środowisko stanie się on miejscem o wysokiej jakości środowiska przyrodniczego, a także pozwoli na kształtowanie wśród społeczności lokalnej poczucia odpowiedzialności za stan przyrody w centrum miasta.
Zagospodarowanie Placu Pocztowego wraz z utworzeniem Centrum Integracji Społecznej oraz zagospodarowanie terenu Targowiska Miejskiego wraz z terenami przyległymi powstaje w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 9: Infrastruktura dla kapitału ludzkiego, Działanie 9.2. Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych, Poddziałanie 9.2.1. Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych. Inwestycja powstaje przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.