Sercem Trzcianki od początku istnienia miasta jest Plac Pocztowy. Dawne targowisko miejskie przez lata wielokrotnie zmieniało swoje przeznaczenie – w 1847 roku w samym centrum placu powstał kościół ewangelicki, a koszt budowy kościoła pokrył ówczesny monarcha pruski, Fryderyk Wilhelm IV. Kościół przetrwał dwie wojny światowe, jednak rozebrano go w 1965 roku; jego fundamenty odkryto ponownie w 2019 roku podczas budowy Centrum Integracji Społecznej.
Przez ostatnie kilkadziesiąt lat na Placu Pocztowym istniało centrum komunikacyjne i przesiadkowe dla pasażerów w postaci budynku użytkowanego przez przedsiębiorstwa obsługujące komunikację autobusową, jednak jego stan – zwłaszcza w ostatnich latach – sprawiał, iż nie był on idealną wizytówką miasta.
Obecnie Plac Pocztowy wchodzi w kolejny okres w swej historii i znów dokonuje się na nim wielka zmiana: już pod koniec 2020 roku nowo zagospodarowany, zrewitalizowany Plac stanie się miejscem, na którym powstanie budynek Centrum Integracji Społecznej. Inwestycja ta – budynek o intrygującej bryle architektonicznej razem z użytkowym dachem, wyposażony we wszelkie udogodnienia przystosowane dla osób niepełnosprawnych – w większości umiejscowiona jest pod płytą Placu w taki sposób, by tereny zielone nadal stanowiły jego większość.
Ideą powstania CIS jest stymulowanie rozwoju lokalnej społeczności poprzez wspieranie oddolnych inicjatyw i projektów, zmierzających do aktywizacji i integracji różnych grup społecznych, w tym szczególnie osób zagrożonych wykluczeniem. W tym celu obiekt zostanie udostępniony podmiotom ekonomii społecznej oraz grupom nieformalnym, które będą mogły w komfortowych warunkach realizować zajęcia, działania i projekty związane z aktywizacją społeczną i zawodową społeczności lokalnej. Ponadto w wyniku modernizacji Placu Pocztowego i targowiska miejskiego powstanie urbanistycznie spójna, funkcjonalna i otwarta przestrzeń miejska koncentrująca życie społeczne, kulturalne
i gospodarcze trzcianeckiej społeczności.
Przebudowany układ komunikacyjny, ciągi piesze, nowe zatoki autobusowe, miejsca parkingowe, ławki, szachy przestrzenne, plac zabaw dla dzieci, stacje do ładowania pojazdów elektrycznych, mała architektura zabezpieczająca chodniki, nowa nawierzchnia – wszystkie te elementy zaprojektowano w taki sposób, by maksymalnie zwiększyć wygodę przyszłych użytkowników Placu, czyli głównie mieszkańców gminy Trzcianka.
Uporządkowana zostanie zieleń miejska, dodatkowo pojawią się również nowe nasadzenia, trawniki i klomby z zielenią okrywową. Wszystko to, by zachować spacerowy charakter miejsca oraz zwiększyć jego atrakcyjność, dzięki czemu Plac stanie się przestrzenią pozwalająca na aktywne spędzenie wolnego czasu.
Zrewitalizowany Plac Pocztowy wraz z budynkiem Centrum Integracji Społecznej oraz targowiskiem miejskim będzie służył również kolejnym pokoleniom.
Zagospodarowanie Placu Pocztowego wraz z utworzeniem Centrum Integracji Społecznej oraz zagospodarowanie terenu Targowiska Miejskiego wraz z terenami przyległymi powstaje w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 9: Infrastruktura dla kapitału ludzkiego, Działanie 9.2. Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych, Poddziałanie 9.2.1. Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych. Inwestycja powstaje przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.